Száraz Miklós György: Sába királynője
A macska bámulatos állat. Éjjel is lát, sárgán világít a szeme, és te jössz zavarba, ha farkasszemet nézel vele. Rudyard Kipling, a Dzsungel könyve Nobel-díjas írója szerint egyetlen állat, még Bagira, a fekete párduc sem képes állni az ember tekintetét. Lehet, hogy igaza van, és a bölcs Bagira nem állja az ember tekintetét, de egy közönséges magyar falusi macska addig bámul unottan a szemedbe, amíg előbb égni kezd, aztán könnybe borul, végül kiszárad és elfonnyad a szemgolyód.
A macska gyanús állat. Éjjel tekereg, amikor minden rendes ember – a gaz színészeket, a vérbajos költőket, a nyomorult pékeket meg a lusta éjjeliőröket leszámítva – alszik az ágyában, és csak olyan obskúrus lények kószálnak szabadon, mint az éjjeli baglyok, a vérszívó denevérek, az éjszakai pillangók és a sompolygó rókák. A macska olyan nesztelenül közelít, hogy csak akkor veszed észre, amikor már a fotelodban ül. A macska titokzatos állat, gödröt ás, belecsinál, majd kisebb ceremónia keretében sírhalmot emel fölé. Az ókori egyiptomiak annyira rettegtek tőle, hogy kikiáltották szent állatuknak. Japánban bezárták őket a szent templomokba, hogy felfalják a szent tekercsekkel táplálkozó szent egereket.
A macska ijesztő lény: babonás emberek szerint nem eldöntött kérdés, hogy a macskából lesz a boszorkány vagy a boszorkányból lesz a macska. Számos macskával kapcsolatos ostoba babona ma is él. Az egyik szerint azért kuporodik az alvó ember mellére, hogy megszámolja a szívdobogását. Értelmes ember ebben nem hisz. A macskát nem érdekli a szívverés, egyszerűen ki akarja szívni az alvó ember lélegzetét, hogy megölje, azután megfürödjön a vérében. Tanulatlan angol tengerészek gyakran még ma is fekete macskát tartanak a fedélzeten, hogy a vihar elkerülje a hajójukat.
A macska rendkívül szenzibilis és okos állat, például pontosan tudja, hogy a májkrémes dobozban májkrém, a tőkehalmájas dobozban tőkehalmáj van. Elfogult macskaimádók állítják, hogy létezik macska, amelyik használni tudja a tekerős konzervnyitót.
A macska magányos vadász, mert irigyli a többiektől a kövér egereket. A kutya falkában vadászik, pedig még irigyebb. Ki érti az állatokat?
Az álmoskönyvek szerint holdtalan, vaksötét éjjel koromfekete macskát látni – nos, nem fogják kitalálni – nem lehet. Holdtalan, vaksötét éjjel ugyanis a koromfekete macska láthatatlanná válik.
Ha álmodban emberi nyelven szól hozzád a macskád, azonnal fordulj elmeorvosodhoz és gyógyszerészedhez. Ha ébren tapasztalod ugyanezt: meggazdagodtál! A magyarországi és erdélyi vándorcigányok valaha úgy hitték, hogy a gonosz ember lelke fekete macskaként kószál a havasokon.
A világ leghíresebb macskái: 1 – Félix, az űrmacska, 2 – Grimalkin, a baljós jós Nostradamus kandúrja, 3 – Sába királynője. Utóbbit kevesen ismerik, mert ő a szomszédomban élt, Lili néninél. Fekete kölyökmacska volt, a kutyáktól csöppet sem tartott, és néhány hónaposan már az ötödik emeleti függőfolyosó korlátjai közt kifeszített ruhaszárító kötélen mutatta be lélegzetelállító produkcióit. Ha felkeltette valami a kíváncsiságát, nem ismert lehetetlent, a kulcslyukon is bemászott. És mert állandóan kíváncsi volt, házunk lakói közül sokan nem szerették. Előfordult, hogy valamelyik lakás gyermekszobájában a bölcsőben szendergő baba világló arcocskáján gömbölyödött össze, máskor konyhaablakokon surrant be, és hol a karácsonyi pulykát, hol a sült keszegeket kóstolta meg. Egy szép tavaszi napon feltűnt, hogy egy ideje már nem láttam őt. Halála méltatlan volt életéhez: Lili néni – megelégelve a ház lakóinak szemrehányásait – elaltattatta. Alig egyéves volt.