Hol van a kincs?
Kacsintva csalogat a jó idő! Kint létre, mozgásra, az éledő természet felfedezésére. Kicsiket, nagyokat és a legkisebbeket is, hosszabb-rövidebb sétákkal, kismotoros-futóbiciklis-nagybicajos kerekezésekkel, kirándulásokkal. Szinte minden sejtünk kívánja a fényt, a levegőt és a mozgást, mert testnek és léleknek nincs üdítőbb élmény, mint egy jókedvű kintlét. A kinti mozgás nem csupán örömteli kikapcsolódás, de az egyik legkönnyebben kivitelezhető immunerősítés, amivel minden korosztály búcsút inthet a tavaszi fáradtságnak. Járkálni, csatangolni, sétafikálni, barangolni, felfedezni, kincskeresni, kóricálni, bandukolni, karikázni, kerekezni, repeszteni, csavarogni, már a nevükben is élményt, mókát, izgalmas együtt létet ígérnek.
Egy biciklizést, kirándulást, vagy hosszabbra tervezett környékbeli sétát is alakíthatunk kincskereső játékká.
Első lépés A gyerekek korának megfelelően válaszuk ki, és térképezzük fel a helyet, ahol a kincseket majd elrejthetjük. A kiválasztás során győződjünk meg arról, hogy a játék során a gyerekekre nem leselkedik semmiféle veszély. Például egy rozsdás drót, vagy egy balesetveszélyes gödör. A hely kiválasztása nagyszerű lehetőség lehet arra, hogy a nagyszülőkkel közös sétát tegyünk, vagy bevonjuk apát is a játékba.
Második lépés: A gyerekekkel közösen készítsük el a kincseket, ügyelve az anyagválasztásra, ha a kincsek véletlenül nem kerülnek begyűjtésre, ott maradva, se tegyenek kárt a természetben. A közös festés, bütykölés során a készülődés jóleső izgalmain túl, a gyerekek megjegyezhetik, milyen kincseket is kell majd keresniük.
A kavicsfestéssel változatos, színes, és környezetkímélő kincseket alkothatunk.
A játék menete: A feltérképezett terepen rejtsük el a kincseket. Biztos, ami biztos, érdemes felírni magunknak, hová is rejtettük a kincset, mert kiderülhet, hogy még mi magunk sem találjuk. Ha ezzel megvagyunk, akkor indulhat a játék. A kincskeresést egy beavatott játékmester, – nagyik, nagytestvérek – segíthetik azzal, hogy a rejtekhely közelében „Kincs a láthatáron!” felkiáltással alaposabb kutatásra biztatják a gyerkőcöket. Micsoda öröm, ha előkerül valami! Azt gyorsan bele is rakhatjuk a kincses kosárba, zsákba.
A nagycsoportos, kisiskolás korosztály már önmagának is elrejtheti a kincseket. Rövidebb bicikli vagy gyalogtúrák alkalmával menetben elrejtik, jövetben felkutatják a kincseket. Az erdő, a liget megőrzi a kincseket és utunk fordultával visszakapjuk őket. Amit mégsem? Azt fogjuk a mókusokra!
A harapnivaló és az innivaló mellé sosem árt, ha kis versikét, mondókát is teszünk a tarisznyába. Gryllus Vilmos egyik biciklizős versikéjét kincskészítés közben a legkisebbek is könnyedén megtanulhatják.
F. Csáki Orsolya
Gryllus Vilmos
Biciklizős dal
Bicikli, bicikli, de gurul a bicikli.
Bicikli, bicikli, de forog a bicikli.
Le a völgybe kanyarog,
mint a szélvész, úgy robog.
Bicikli, bicikli, de rohan a bicikli.
Bicikli, bicikli, de suhan a bicikli.
Bicikli, bicikli, de rohan a bicikli.
Bicikli, bicikli, de suhan a bicikli.
Fölfelé de meredek,
lassulnak a kerekek.
Bicikli, bicikli, nyekereg a bicikli.
Bicikli, bicikli, vánszorog a bicikli.
Az utolsó kaptató, aztán jön a bukkanó.
Bicikli, bicikli, de gurul a bicikli.
Bicikli, bicikli, de forog a bicikli.